Ethan has logged 38 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Good Year

A Good Year

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Love Unto Death

Love Unto Death

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mélo

Mélo

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★½
Edit this entry  
28
Frailty

Frailty

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Dirty Story

A Dirty Story

1977
×
Edit this entry  
24
Twisted Nerve

Twisted Nerve

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
Read the review Edit this entry  
21
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Burning

The Burning

1981
×
Read the review Edit this entry  
17
The Switchblade Sisters

The Switchblade Sisters

1975
×
Edit this entry  
17
Hellboy

Hellboy

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Amputee

The Amputee

1974
×
Edit this entry  
11
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
Read the review Edit this entry  
10
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
Edit this entry  
09
Two Women In Gold

Two Women In Gold

1970
×
Edit this entry  
08
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
Edit this entry  
08
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
Edit this entry  
07
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Picnic on the Grass

Picnic on the Grass

1959
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
Edit this entry  
07
The Protector

The Protector

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
Read the review Edit this entry  
06
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
La Marseillaise

La Marseillaise

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
Edit this entry