ethanwtaylor has logged 279 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Even Stevens Movie

The Even Stevens Movie

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
12
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Knowing

Knowing

2009
×
★★½
Edit this entry  
09
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Home Again

Home Again

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tru Confessions

Tru Confessions

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Walking Tall

Walking Tall

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry