Sort by

Étienne has logged 84 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Read prior review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Songs and Dances of the Inanimate World: The Subway

Songs and Dances of the Inanimate World: The Subway

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
Street Musique

Street Musique

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Walking

Walking

1968
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Ryan

Ryan

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Hat

The Hat

1999
×
★★★
Edit this entry  
05
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jellyfish Eyes

Jellyfish Eyes

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
C.R.A.Z.Y.

C.R.A.Z.Y.

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry