Highest rated films

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★★

  • Holy Trinity

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★½

  • Gary Gulman: The Great Depresh

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • The Love Witch

    ★★★★★

  • Tangerine

    ★★★★★

  • Jerry Maguire

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Deep Cover

    ★★★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • The Rapture

    ★★★★★

  • Gleaming the Cube

    ★★★★★

  • Motocrossed

    ★★★★★

  • The New Age

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 73 Films logged
  • 6.1 Average per month
  • 1.4 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

The Fifth Element

Oct 30

Last Film

Annihilation

Dec 31

Diary Milestones

The Nice Guys
50th Dec 11

Featured lists

Genres, countries & languages

Comedy
47 films
Drama
32 films
Romance
14 films
Thriller
13 films
Crime
10 films
Sci Fi
8 films
Fantasy
8 films
Adventure
8 films
Family
7 films
Action
6 films
USA
62 films
UK
14 films
France
5 films
South Korea
2 films
Germany
1 film
Denmark
1 film
Spain
1 film
Brazil
1 film
China
1 film
Ireland
1 film
English
70 films
French
1 film
Korean
1 film
Portuguese
1 film
Music
Average 4.62
Crime
Average 4.40
Action
Average 4.33
Mystery
Average 4.25
Fantasy
Average 4.19
Sci Fi
Average 4.00
Drama
Average 3.98
Thriller
Average 3.96
Horror
Average 3.92
Comedy
Average 3.89
France
Average 4.20
UK
Average 4.07
USA
Average 3.89
English
Average 3.91

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 141

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Emma’s most liked review

The Rapture

The Rapture

★★★★★

It took me 28 years to watch this movie because my dad wrote and directed it and I knew there were a lot of threesomes, but I'm glad I finally watched it because 1) I got to see David Duchovny with a mullet and 2) that shit was dark and…

More reviews

Emma’s most liked list

The Player
Deep Cover
Gleaming the Cube

Michael Tolkin Truths: Movies My Dad Wrote and/or Directed

This used to be a ranked list but now that I've seen all of them I genuinely can't rank them. I have favorites, but I love them all so... idk here ya go, a list of really fucking good movies.

Don't shoot, but for a variety of reasons (namely, sex…

More lists

Highs and lows

Highest average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.7

Most popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Gary Gulman: It's About Time
Average weighted rating:

3.6

Rated higher than average Patron

Motocrossed

★★★★★ vs 2.90

Gleaming the Cube

★★★★★ vs 3.16

The Rapture

★★★★★ vs 3.39

The Love Witch

★★★★★ vs 3.50

Jerry Maguire

★★★★★ vs 3.58

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

★★★★★ vs 3.70

Rated lower than average Patron

Rushmore

vs 3.90

Plus One

vs 3.43

Pulp Fiction

★★★ vs 4.27

Election

★★★ vs 3.79

Falling Inn Love

★½ vs 2.28

The Knight Before Christmas

★½ vs 2.24

Films Emma watched in 2019

  • Annihilation
  • Gary Gulman: It's About Time
  • Gary Gulman: The Great Depresh
  • Joe Mande's Award-Winning Comedy Special
  • Michelle Wolf: Joke Show
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Ready or Not
  • Tiffany Haddish: Black Mitzvah
  • Napoleon Dynamite
  • Rear Window
  • The Silence of the Lambs
  • Erin Brockovich
  • Hustlers
  • The Luck of the Irish
  • Falling Inn Love
  • Smart House
  • Uncut Gems
  • The New Age
  • Ex Machina
  • Deep Cover
  • Brigsby Bear
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Nice Guys
  • Suicide Squad
  • Back to the Future
  • Plus One
  • Gleaming the Cube
  • Motocrossed
  • A Christmas Prince: The Royal Baby
  • Fifty Shades Darker
  • Diamantino
  • Fifty Shades of Grey
  • The Florida Project
  • Tangerine
  • The Decline of Western Civilization
  • Postcards from the Edge
  • Monty Python Live at the Hollywood Bowl
  • Monty Python's The Meaning of Life
  • Life of Brian
  • The First Wives Club
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Tangled
  • My Favorite Year
  • Klaus
  • The Knight Before Christmas
  • Sister Act
  • Dogma
  • Sing Street
  • Being John Malkovich
  • Jerry Maguire
  • Rushmore
  • Holy Trinity
  • The Shining
  • The Godfather
  • Snowpiercer
  • The Rapture
  • All About Eve
  • Pulp Fiction
  • Wild Child
  • Election
  • Clue
  • A Face in the Crowd
  • Dolemite Is My Name
  • Book Club
  • Dick
  • The Old Dark House
  • Arsenic and Old Lace
  • Okja
  • Jenny Slate: Stage Fright
  • The Love Witch
  • Donkey Skin
  • The Fifth Element

World map

Highly rated films Emma is yet to see

  • So Long, My Son
  • Kumbalangi Nights
  • And Then We Danced
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Farewell
  • Pain and Glory
  • House of Hummingbird
  • Invisible Life

Highly rated with Emma’s friends Patron

  • Call Me by Your Name
  • Parasite
  • Paddington 2
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Lady Bird
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Little Women
  • The Favourite
  • The Matrix
  • The Irishman
  • If Beale Street Could Talk
  • Uncut Gems
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Marriage Story
  • Suspiria
  • Booksmart
  • Pain and Glory
  • A Star Is Born
  • Knives Out
  • Hereditary
  • Dark Waters
  • Us
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Hustlers
  • Toy Story 4
  • Climax
  • The Last Black Man in San Francisco
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Ad Astra
  • Honey Boy
  • Ford v Ferrari
  • Cold War
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Souvenir
  • Midsommar
  • Dolemite Is My Name
  • John Wick
  • Her Smell
  • Avengers: Endgame
  • The Beach Bum
  • High Life
  • High Flying Bird
  • Rocketman
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Avengers: Infinity War
  • Fighting with My Family
  • Alita: Battle Angel
  • Under the Silver Lake
  • Ready or Not
  • Gloria Bell
  • Captain Marvel
  • Doctor Sleep
  • Crawl
  • Waves
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Shazam!

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more