Highest rated films

  • The Half of It

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • School of Rock

    ★★★★★

  • Enchanted

    ★★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★★

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★½

  • Treasure Planet

    ★★★★½

  • Spy

    ★★★★½

  • The Death of Dick Long

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 43 Films watched
  • 3.6 Average per month
  • 0.8 Average per week
Jan Dec
  • 4 Lists created
  • 0.3 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

John Mulaney: New in Town

Jan 1

Last Film

Enchanted

Dec 18

Most Watched

Treasure Planet

twice

Genres, countries & languages

Adventure
24 films
Action
22 films
Comedy
20 films
Sci Fi
17 films
Drama
8 films
Fantasy
8 films
Crime
7 films
Romance
7 films
Animation
5 films
Family
5 films
USA
41 films
UK
5 films
Japan
2 films
Canada
1 film
Germany
1 film
Sweden
1 film
English
41 films
Japanese
2 films
Animation
Average 4.50
Family
Average 4.50
Fantasy
Average 4.29
Crime
Average 4.07
Comedy
Average 4.00
Romance
Average 3.83
Sci Fi
Average 3.76
Adventure
Average 3.76
Action
Average 3.71
Drama
Average 3.69
USA
Average 3.92
UK
Average 3.90
English
Average 3.92

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 25

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Emma’s most liked review

The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

★★★★★

I lost my virginity immediately after watching this movie and since I had a feeling it was going to happen that night, during the dragonfly fucking scene I was like "wow, this is the last time I'm going to see sex in a movie as a virgin."

5 stars for sentimental reasons. Thanks, Lawnmower Man!

More reviews

Emma’s most liked list

Clueless
Romy and Michele's High School Reunion
Never Been Kissed

Costume Design by THE Mona May!

i'm obsessed with my friend mona and so is the whole world, they just don't know it yet because they never realized ONE WOMAN is responsible for the iconic, generation-defining clothing of so many films. VIVA CLUELESS! VIVA ROMY AND MICHELE! VIVA MONAAAA!

More lists

Highs and lows

Highest average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

X-Men: The Last Stand
Average weighted rating:

2.6

Most popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

The Grand
Average weighted rating:

3.0

Rated higher than average Patron

Enchanted

★★★★★ vs 3.49

Spy

★★★★½ vs 3.16

School of Rock

★★★★★ vs 3.74

The Spy Who Dumped Me

★★★★ vs 2.75

The Death of Dick Long

★★★★½ vs 3.37

PCU

★★★★ vs 3.09

Rated lower than average Patron

Deadpool 2

★★½ vs 3.46

Inception

★★★½ vs 4.18

Swiss Army Man

★★★ vs 3.66

X-Men: The Last Stand

★★ vs 2.57

Spider-Man: Homecoming

★★★ vs 3.47

Spider-Man: Into the Spider-Verse

★★★★ vs 4.43

Films Emma watched in 2020

  • Enchanted
  • Castle in the Sky
  • Treasure Planet
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Treasure Planet
  • The Half of It
  • Practical Magic
  • Swiss Army Man
  • Raiders of the Lost Ark
  • Night at the Museum
  • Spider-Man: Homecoming
  • Atari: Game Over
  • The Grand
  • PCU
  • The Death of Dick Long
  • Spider-Man: Far from Home
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Thor: Ragnarok
  • Ready Player One
  • The Avengers
  • X-Men: The Last Stand
  • Deadpool 2
  • X2
  • Deadpool
  • Logan
  • X-Men: First Class
  • X-Men: Days of Future Past
  • Spy
  • The Court Jester
  • A Knight's Tale
  • WHAT DID JACK DO?
  • School of Rock
  • The Spy Who Dumped Me
  • A Clockwork Orange
  • Taxi Driver
  • Hail, Caesar!
  • Knives Out
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Chasing Amy
  • Inception
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • John Mulaney: New in Town

World map

Highly rated films Emma is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • 1917
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Corpus Christi
  • This Is Not a Burial, It’s a Resurrection
  • Black Is King
  • Marona's Fantastic Tale
  • Never Rarely Sometimes Always

Highly rated with Emma’s friends Patron

  • Stop Making Sense
  • Mad Max: Fury Road
  • Mulholland Drive
  • In the Mood for Love
  • All That Jazz
  • Parasite
  • Do the Right Thing
  • RoboCop
  • The Thing
  • Phantom Thread
  • Jaws
  • Alien
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Matrix
  • Eyes Wide Shut
  • David Byrne's American Utopia
  • The Silence of the Lambs
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Little Women
  • Citizen Kane
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Uncut Gems
  • Gone Girl
  • First Cow
  • Time
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Lighthouse
  • Sound of Metal
  • Lovers Rock
  • Aliens
  • The Watermelon Woman
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Social Network
  • Clueless
  • Black Christmas
  • Knives Out
  • Nomadland
  • Showgirls
  • Minari
  • Home Alone
  • The Queen's Gambit
  • Bad Education
  • Midsommar
  • Inception
  • The Assistant
  • Da 5 Bloods
  • Shirley
  • Palm Springs
  • Kajillionaire
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Possessor
  • Good Time
  • Clue
  • Soul
  • Contagion
  • Another Round
  • The Irishman
  • Hamilton
  • I'm Thinking of Ending Things

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more