soph has logged 192 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glory

Glory

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stealing Beauty

Stealing Beauty

1996
×
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Turn of the Screw

The Turn of the Screw

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Darkness

The Darkness

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Super 8

Super 8

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cinderella III: A Twist in Time

Cinderella III: A Twist in Time

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Troop Beverly Hills

Troop Beverly Hills

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolves

Wolves

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry