Sort by

Nick has logged 457 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Possessed

Possessed

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Decoder

Decoder

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Max Headroom: 20 Minutes into the Future

Max Headroom: 20 Minutes into the Future

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Multiplicity

Multiplicity

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
Edit this entry  
01
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
Edit this entry  
28
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
22
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gummo

Gummo

1997
×
Edit this entry  
21
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry