Sort by

Nick has logged 182 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Sonny Boy

Sonny Boy

2021
×
Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Last Stop

The Last Stop

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
Edit this entry  
20
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
13
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Hole

The Hole

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Diva

Diva

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Domino

Domino

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Funeral

The Funeral

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sing a Song of Sex

Sing a Song of Sex

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shiri

Shiri

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Step Up

Step Up

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Outrageous Fortune

Outrageous Fortune

1987
×
★★
Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
Superstar

Superstar

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Detention

Detention

2011
×
★★★
Edit this entry