Highest rated films

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Cloud Atlas

    ★★★★★

  • Chronicle

    ★★★★★

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★½

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★½

  • Looper

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Total Recall

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 197 Films watched
  • 16.4 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

The Cabin in the Woods

Apr 20

Most Watched

The Cabin in the Woods

4 times

Tetsuo: The Iron Man

3 times

Total Recall

3 times

House

3 times

Prometheus

twice

Last Film

I'm Here

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
86 films
Horror
73 films
Comedy
62 films
Sci Fi
52 films
Thriller
50 films
Fantasy
40 films
Action
36 films
Adventure
27 films
Mystery
21 films
Crime
19 films
USA
138 films
UK
23 films
Japan
16 films
France
15 films
Canada
14 films
Germany
10 films
Spain
7 films
Italy
7 films
Mexico
4 films
New Zealand
4 films
English
166 films
Japanese
18 films
Spanish
18 films
French
15 films
German
14 films
Italian
9 films
Russian
8 films
Latin
5 films
Korean
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 52 Added 244

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nick’s most liked review

Rashomon

Rashomon

★★★★★

My life will be defined by pre-Rashomon and post-Rashomon.

More reviews

Nick’s most liked list

Pumpkinhead
Thirst
Altered States

31 Days of Halloween

I want to watch a horror movie I have never seen before every day of October leading up to Halloween.

Any suggestions for replacements are welcome

Rating in list view.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Chernobyl Diaries
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Norwegian Ninja
Average weighted rating:

2.7

Films Nick watched in 2012

  • I'm Here
  • Django Unchained
  • The Hands of Orlac
  • Buffalo '66
  • Prometheus
  • Chronicle
  • Elephant
  • Excision
  • Little Shop of Horrors
  • District 9
  • American Pop
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Mystery Men
  • The Apartment
  • Xtro
  • Alfie
  • V/H/S
  • Ed Wood
  • Glengarry Glen Ross
  • The Plague Dogs
  • Orlando
  • Swingers
  • Mean Streets
  • The Holy Mountain
  • Society
  • I ♥ Huckabees
  • The Royal Tenenbaums
  • Safety Not Guaranteed
  • Eraserhead
  • Tetsuo: The Iron Man
  • The Birdcage
  • Slither
  • Cloud Atlas
  • Planet Terror
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • The Butterfly Effect
  • The 400 Blows
  • Network
  • MirrorMask
  • Fire and Ice
  • Moonrise Kingdom
  • Norwegian Ninja
  • Mulholland Drive
  • Wreck-It Ralph
  • The Dark Knight
  • The Boondock Saints
  • Slither
  • Super
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • Madame Bovary
  • Super
  • The Killing
  • Bicycle Thieves
  • The Bad Sleep Well
  • Patriotism
  • Halloween
  • The Strangers
  • The Orphanage
  • Requiem for a Dream
  • Total Recall
  • Castle Freak
  • Cannibal Holocaust
  • Inglourious Basterds
  • Scanners
  • Session 9
  • Fright Night
  • The Innkeepers
  • Beetlejuice
  • The Devil's Backbone
  • Laura
  • The Mist
  • The Hunger
  • The Bride of Frankenstein
  • Looper
  • Motel Hell
  • The Monster Squad
  • Martyrs
  • Kafka
  • Braindead
  • Hiruko the Goblin
  • Inside
  • Phantom of the Paradise
  • Kill List
  • Phantasm
  • Spirited Away
  • [REC]
  • The Signal
  • The House of the Devil
  • The Frighteners
  • Jimmy Neutron: Boy Genius
  • Demons
  • Candyman
  • Metropolis
  • Pontypool
  • Society
  • Thor
  • Altered States
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Thirst
  • Pumpkinhead
  • Beyond the Black Rainbow
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Crumb
  • Attack the Block
  • Waltz with Bashir
  • Dark Star
  • The Cabin in the Woods
  • A Dangerous Method
  • The Mystery of Chess Boxing
  • Samurai I: Musashi Miyamoto
  • The Secret of Kells
  • Open Your Eyes
  • Hot Rod
  • The Skin I Live In
  • Trainspotting
  • The Iron Giant
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Step Brothers
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Jennifer's Body
  • Thor
  • Redline
  • House
  • Forbidden Planet
  • Falling Down
  • ParaNorman
  • Clue
  • Chinatown
  • A Tale of Two Sisters
  • Paranormal Activity 2
  • Jason X
  • Seven Samurai
  • American Psycho
  • Rashomon
  • Brazil
  • Chronicle
  • Hannah and Her Sisters
  • Pan's Labyrinth
  • The Most Dangerous Game
  • Sunshine
  • Labyrinth
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Total Recall
  • The Little Shop of Horrors
  • Shock Corridor
  • Total Recall
  • The Model Couple
  • The X from Outer Space
  • An Education
  • Conan the Barbarian
  • Sweet Smell of Success
  • Hellboy
  • Storytelling
  • Kicking and Screaming
  • Total Recall
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Suspiria
  • The Last Days of Disco
  • Barfly
  • Happiness
  • Closer
  • Drive
  • Island of Lost Souls
  • The Adventures of Baron Munchausen
  • The Exorcist
  • Interview with the Vampire
  • Mr. Nobody
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Drag Me to Hell
  • The Dark Knight Rises
  • Princess Mononoke
  • House
  • Tron
  • Sunset Boulevard
  • Fight Club
  • Shadow of the Vampire
  • Monsters
  • Conan the Barbarian
  • Attack the Block
  • Orpheus
  • Don't Be Afraid of the Dark
  • Jason X
  • Lost Highway
  • Eraserhead
  • The Amazing Spider-Man
  • Event Horizon
  • They Live
  • Moonrise Kingdom
  • House
  • Prometheus
  • Snow White and the Huntsman
  • Chernobyl Diaries
  • The Cabin in the Woods
  • The Cabin in the Woods
  • The Avengers
  • The Cabin in the Woods

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • It's Such a Beautiful Day
  • Casting Blossoms to the Sky
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Amour
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Wolf Children

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more