2018

Euan Brown Euan Brown’s year to date

Euan’s highest rated films

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • After the Thin Man

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Layer Cake

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • Paddington

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 101 Films watched
  • 16.8 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Maleficent

Jan 1

Most Watched

The Shape of Water

twice

The Thin Man

twice

Last Film

S.W.A.T.

Jun 15

Genres, Countries & Languages

Drama
42 films
Comedy
36 films
Action
26 films
Crime
25 films
Thriller
24 films
Adventure
20 films
Sci Fi
16 films
Mystery
14 films
Romance
13 films
Family
12 films
USA
73 films
UK
22 films
France
8 films
Germany
4 films
Hong Kong
3 films
Mexico
2 films
Sweden
2 films
Japan
2 films
Australia
2 films
Canada
2 films
English
89 films
French
15 films
Spanish
7 films
Italian
6 films
Russian
4 films
German
4 films
Cantonese
3 films
Japanese
3 films
Swahili
2 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Euan’s most liked review

All the Money in the World

★★★★

If only they'd recast Mark Wahlberg as well as Christopher Plummer...

More reviews

Euan’s most liked list

2018 Discoveries

Not 2018 releases. Just films I've watched this year, ranked from best-to-worst :)

More lists

Highs and Lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Paul Blart: Mall Cop
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

The Shape of Water
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Whispers Among Wolves

Films watched in 2018

  • S.W.A.T.
  • Layer Cake
  • North by Northwest
  • Solo: A Star Wars Story
  • Deadpool 2
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • The Cabin in the Woods
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • The Incredibles
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Avengers: Infinity War
  • No
  • Mallrats
  • The Wind Rises
  • Twelve Monkeys
  • Touch of Evil
  • Small Soldiers
  • The Hudsucker Proxy
  • Lost Highway
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Moulin Rouge!
  • There Will Be Blood
  • Isle of Dogs
  • Paddington
  • Game Night
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Gone
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Crimson Peak
  • Ratcatcher
  • Battleship Potemkin
  • Logan Lucky
  • Bob le Flambeur
  • Good Time
  • The Fabulous Baker Boys
  • Post Mortem
  • Drunken Master
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • In Bruges
  • Kung Fu Panda
  • Paul Blart: Mall Cop
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • The Shape of Water
  • Fury
  • The Thin Man
  • Storytime
  • The Wicker Man
  • Creature Comforts
  • War for the Planet of the Apes
  • Cream
  • Point Break
  • Apollo 13
  • Cloverfield
  • Police Story
  • Black Panther
  • Uncle Buck
  • The Ipcress File
  • Early Man
  • Tokyo Drifter
  • Project A
  • Eyes Wide Shut
  • TRON: Legacy
  • Interpretation
  • Tron
  • Tower Heist
  • Barry Lyndon
  • Men in Black
  • The Manchurian Candidate
  • The Drop
  • À propos de Nice
  • Taris
  • Casablanca
  • After the Thin Man
  • The Thin Man
  • The Double Life of Veronique
  • Whispers Among Wolves
  • Out of Sight
  • Enchanted
  • Taxi Driver
  • Julius Caesar
  • Who Killed Captain Alex?
  • Reservoir Dogs
  • Hamlet
  • Easy A
  • Chopper
  • Apocalypse Now
  • All the Money in the World
  • Comic Book Heaven
  • Soylent Green
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • L'Atalante
  • Braveheart
  • Wild at Heart
  • The Navigator
  • Frankie Boyle - Live - The Last Days of Sodom
  • Arn: The Knight Templar
  • The Longest Yard
  • Chef
  • Maleficent

Highly rated films Euan missed

  • Won't You Be My Neighbor?
  • Eighth Grade
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hereditary
  • Incredibles 2
  • Shoplifters
  • Love, Simon
  • The Tale

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more