Sort by

Manz has logged 107 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
24
The Ref

The Ref

1994
×
★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
11
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★½
Edit this entry  
11
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★
Edit this entry  
06
Sada

Sada

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
Animal House

Animal House

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★
Edit this entry  
09
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Edit this entry  
09
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Brain Eaters

The Brain Eaters

1958
×
★★½
Edit this entry  
08
Shock

Shock

1946
×
★★
Edit this entry  
08
Night of Terror

Night of Terror

1933
×
★★
Edit this entry  
08
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
07
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
Edit this entry  
05
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Girl in the Red Velvet Swing

The Girl in the Red Velvet Swing

1955
×
★★½
Edit this entry  
22
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Edit this entry  
19
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★
Edit this entry  
17
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
09
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Read the review Edit this entry  
03
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry