2007

Eugene McCrann Eugene McCrann’s year in review

Eugene’s highest rated films

  • The Shining

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Miami Vice

    ★★★★½

  • Love Streams

    ★★★★½

  • Spartan

    ★★★★½

  • The Last Detail

    ★★★★½

  • Sans Soleil

    ★★★★½

  • Pickup on South Street

    ★★★★½

  • High and Low

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • Fitzcarraldo

    ★★★★½

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 242 Films watched
  • 20.2 Average per month
  • 4.7 Average per week

Milestones

First Film

Frat House

Jan 1

Last Film

Walk Hard: The Dewey Cox Story

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
144 films
Thriller
67 films
Comedy
65 films
Action
48 films
Crime
46 films
Romance
42 films
Mystery
28 films
Adventure
25 films
Horror
21 films
Documentary
18 films
USA
161 films
France
36 films
Germany
32 films
UK
28 films
Italy
14 films
Hong Kong
5 films
Japan
5 films
Spain
5 films
Canada
5 films
South Korea
4 films
English
191 films
French
39 films
Spanish
27 films
German
21 films
Italian
16 films
Russian
15 films
Chinese
10 films
Latin
8 films
Cantonese
7 films
Japanese
7 films

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Epic Movie
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

On the Road with Judas

Films watched in 2007

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Se7en
  • Idiocracy
  • Charlie Wilson's War
  • Juno
  • White Mane
  • The Red Balloon
  • There Will Be Blood
  • Beowulf
  • The Walker
  • Hannah Takes the Stairs
  • Youth Without Youth
  • Margot at the Wedding
  • I Am Legend
  • I'm Not There.
  • Hannah and Her Sisters
  • Emitaï
  • Zabriskie Point
  • The Money Order
  • The Wagoner
  • Black Girl
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Paranoid Park
  • Saboteur
  • Diva
  • Love Streams
  • Killa Season
  • They Live
  • Southland Tales
  • Divorce Italian Style
  • Waiting...
  • Lust, Caution
  • Changing Times
  • No Country for Old Men
  • 3:10 to Yuma
  • Shadows of Forgotten Ancestors
  • Seduced and Abandoned
  • Terror's Advocate
  • Jeepers Creepers
  • American Gangster
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • War and Peace
  • Sleuth
  • Gone Baby Gone
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • It Happened One Night
  • La Chinoise
  • Spartan
  • Michael Clayton
  • Lake of Fire
  • In the Valley of Elah
  • The Cranes Are Flying
  • The Kingdom
  • In the City of Sylvia
  • We Own the Night
  • Silent Light
  • 3:10 to Yuma
  • The Man from London
  • Secret Sunshine
  • Redacted
  • The Brave One
  • Great World of Sound
  • Hotel Chevalier
  • The Darjeeling Limited
  • The Heartbreak Kid
  • On the Road with Judas
  • The Landlord
  • My Kid Could Paint That
  • Eastern Promises
  • Fitzcarraldo
  • WR: Mysteries of the Organism
  • The Bourne Ultimatum
  • Shoot 'Em Up
  • City Streets
  • The Mark of Zorro
  • Blood and Sand
  • Love Me Tonight
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Japón
  • Exiled
  • Sunshine
  • Death Sentence
  • Halloween
  • Bring It On
  • The Last Detail
  • Rush Hour 2
  • Time
  • Red Road
  • The Godfather
  • Sicko
  • Rush Hour 3
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • The Devil Came on Horseback
  • Superbad
  • The Fugitive
  • Trippin'
  • Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood
  • Rescue Dawn
  • Modern Times
  • First Blood
  • After Life
  • 1408
  • Mr. Deeds Goes to Town
  • I Know Who Killed Me
  • TMNT
  • The Simpsons Movie
  • Hostel: Part II
  • Lucky You
  • I Now Pronounce You Chuck & Larry
  • High and Low
  • Spun
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Transformers
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • October Sky
  • Live Free or Die Hard
  • Another 48 Hrs.
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Regular Lovers
  • Epic Movie
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Wild Hogs
  • Mr. Brooks
  • 12:08 East of Bucharest
  • Weekend
  • Knocked Up
  • Ocean's Thirteen
  • Rocket Science
  • The Boss of It All
  • Russian Dolls
  • La Soufrière
  • Land of Silence and Darkness
  • Faces
  • Lessons of Darkness
  • Fata Morgana
  • Fracture
  • 28 Weeks Later
  • Lights in the Dusk
  • Day Night Day Night
  • Flanders
  • The Number 23
  • Breach
  • The Dirty Dozen
  • Bug
  • The Mad Masters
  • Sans Soleil
  • The White Diamond
  • The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner
  • The Dark Glow of the Mountain
  • I Don't Want to Sleep Alone
  • Nadja
  • Zoo
  • Election 2
  • Black Book
  • Poison Friends
  • Casino Royale
  • Batman Begins
  • American Psycho
  • Angel-A
  • Our Man in Havana
  • Election
  • 300
  • Spider-Man 3
  • Into Great Silence
  • Taxidermia
  • The Optimists
  • Seven Chances
  • Neighbors
  • The Balloonatic
  • This Is England
  • The Earrings of Madame de...
  • Shotgun Stories
  • Private Fears in Public Places
  • Attica
  • Still Life
  • The Long Goodbye
  • Vacancy
  • Le pélican
  • Brothers of the Head
  • Killer of Sheep
  • Cobra Verde
  • Planet Terror
  • Grindhouse
  • Death Proof
  • The Host
  • Hot Fuzz
  • Offside
  • Zodiac
  • Hustle & Flow
  • The Kid Stays in the Picture
  • The Marine
  • A Man to Remember
  • Stingaree
  • The Guardian
  • Duck, You Sucker
  • White Dog
  • La Luna
  • Black Snake Moan
  • Machine Gun McCain
  • Ugetsu
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Colossal Youth
  • Mafioso

See all 242

Highly rated films Eugene missed

  • Playing
  • Sigur Rós: Heima
  • At Sea
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Estômago: A Gastronomic Story
  • In the Shadow of the Moon
  • Elite Squad
  • Louis Theroux: The Most Hated Family in America

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more