2008

Eugene McCrann Eugene McCrann’s year in review

Eugene’s highest rated films

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Irma Vep

    ★★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★½

  • Diabolique

    ★★★★½

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★½

  • The Way of the Gun

    ★★★★½

  • Rachel Getting Married

    ★★★★½

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★★½

  • Import/Export

    ★★★★½

  • The Getaway

    ★★★★½

  • Fail-Safe

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Dance Party, USA

    ★★★★½

  • Celine and Julie Go Boating

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • The Last House on the Left

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 218 Films watched
  • 18.2 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Rush Hour

Jan 5

Last Film

Yes Man

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
138 films
Thriller
59 films
Comedy
54 films
Action
43 films
Crime
41 films
Romance
33 films
Horror
22 films
Mystery
21 films
Documentary
17 films
Adventure
16 films
USA
122 films
France
48 films
UK
30 films
Germany
17 films
Japan
13 films
Italy
12 films
Canada
7 films
Spain
6 films
Australia
3 films
English
159 films
French
49 films
Spanish
22 films
German
19 films
Russian
16 films
Chinese
14 films
Japanese
14 films
Italian
8 films
Korean
5 films
Turkish
4 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Aliens vs Predator: Requiem
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Unforeseen
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2008

  • Yes Man
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • A Christmas Tale
  • My Winnipeg
  • Ashes of Time
  • Transporter 3
  • Vicky Cristina Barcelona
  • The Day the Earth Stood Still
  • Synecdoche, New York
  • The Magic Flute
  • Bunny Lake Is Missing
  • JCVD
  • Rachel Getting Married
  • Fear(s) of the Dark
  • Ballast
  • Role Models
  • A Girl Cut in Two
  • Lions for Lambs
  • Let the Right One In
  • The Shop Around the Corner
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Changeling
  • Pride and Glory
  • What Just Happened
  • Appaloosa
  • RockNRolla
  • Zack and Miri Make a Porno
  • Momma's Man
  • W.
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • The Girl Next Door
  • Eyes Without a Face
  • Trouble the Water
  • Profit Motive and the Whispering Wind
  • The Last House on the Left
  • An American Werewolf in London
  • The Getaway
  • Burn After Reading
  • Body of Lies
  • Miracle at St. Anna
  • Diabolique
  • Lakeview Terrace
  • The Innocents
  • Blindness
  • Joshua
  • Revolver
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Bride of Frankenstein
  • Scream 2
  • Liar Liar
  • Team Picture
  • Gertrud
  • Day of Wrath
  • Summertime
  • Dance Party, USA
  • The Last Picture Show
  • Righteous Kill
  • Big Trouble in Little China
  • Elevator to the Gallows
  • Un Flic
  • The Inquisitor
  • The Clockmaker of St. Paul
  • Sukiyaki Western Django
  • The Devil's Advocate
  • Quiet City
  • Le Doulos
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • Happy-Go-Lucky
  • The Truth
  • The Romance of Astrea and Celadon
  • A Man Escaped
  • La Cérémonie
  • Mad Max
  • Of Time and the City
  • Mallrats
  • The Order of Myths
  • The Swimming Pool
  • Purple Noon
  • Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson
  • Menace II Society
  • The Whole Nine Yards
  • The Son
  • Baghead
  • Pineapple Express
  • The X Files: I Want to Believe
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Step Brothers
  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer
  • The Human Condition II: Road to Eternity
  • The Human Condition I: No Greater Love
  • Before I Forget
  • Roman Polanski: Wanted and Desired
  • The Exiles
  • Mad Detective
  • Tin Cup
  • The Dark Knight
  • Semi-Pro
  • The Incredible Hulk
  • Conflagration
  • La France
  • Kill!
  • Kwaidan
  • Tropic Thunder
  • The Strangers
  • WALL·E
  • 88 Minutes
  • Savage Grace
  • Fedora
  • Epoch of Murder Madness
  • Paprika
  • Wanted
  • Forgetting Sarah Marshall
  • The Sword of Doom
  • The Virgin's Bed
  • The Face of Another
  • Taking Off
  • A Summer at Grandpa's
  • The Mother of Tears
  • The Jerk
  • Monsieur Verdoux
  • El Dorado
  • Celine and Julie Go Boating
  • Lady Chatterley
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • The President's Analyst
  • Rio Bravo
  • You Don't Mess with the Zohan
  • Vivre Sa Vie
  • Hatari!
  • Encounters at the End of the World
  • Son of Rambow
  • My Blueberry Nights
  • Standard Operating Procedure
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Redbelt
  • The Tracey Fragments
  • Thieves Like Us
  • The Married Woman
  • Up the Yangtze
  • As Tears Go By
  • XXY
  • The Edge of Heaven
  • Speed Racer
  • Wild Animals
  • Stuff and Dough
  • Street Kings
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • Iron Man
  • Real Fiction
  • The Magnificent Seven
  • Mister Lonely
  • Leatherheads
  • The Bow
  • In Bruges
  • Sweet Smell of Success
  • The Big Knife
  • Chicago 10
  • Total Recall
  • Persepolis
  • Funny Games
  • Flight of the Red Balloon
  • The Great Escape
  • Never on Sunday
  • Boarding Gate
  • One, Two, Three
  • From Russia with Love
  • The Misfits
  • Alexandra
  • The Way of the Gun
  • Manhattan
  • Snow Angels
  • It Always Rains on Sunday
  • The Unforeseen
  • Chop Shop
  • The Savages
  • Violent Saturday
  • Love Songs
  • Be Kind Rewind
  • Diary of the Dead
  • Murder on the Orient Express
  • Taxi to the Dark Side
  • Mandingo
  • The Machinist
  • Fail-Safe
  • Import/Export
  • Lost Horizon
  • Don't Touch the Axe
  • Mirror
  • The Glass Shield
  • Network
  • Demonlover
  • Letter Never Sent
  • The Silence Before Bach
  • Cold Water
  • Bob Dylan: Dont Look Back
  • Cassandra's Dream
  • Irma Vep
  • Late August, Early September
  • Battleship Potemkin
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Rambo
  • Cargo 200
  • Honeydripper
  • Last Year at Marienbad

See all 218

Highly rated films Eugene missed

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Still Walking
  • The Beaches of Agnès
  • 102 Minutes That Changed America
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • Tokyo Sonata
  • Departures
  • The Chaser

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more