2014

Eugene McCrann Eugene McCrann’s year in review

Eugene’s highest rated films

  • Se7en

    ★★★★★

  • Dumb and Dumber

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Heavenly Creatures

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Bad Timing

    ★★★★½

  • Casino

    ★★★★½

  • Seven Psychopaths

    ★★★★½

  • In Bruges

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Irma Vep

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 110 Films watched
  • 9.2 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Accattone

Jan 2

Most Watched

Se7en

twice

Last Film

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
69 films
Thriller
42 films
Comedy
26 films
Crime
24 films
Action
23 films
Horror
20 films
Sci Fi
18 films
Mystery
14 films
Adventure
12 films
Romance
11 films
USA
79 films
France
17 films
UK
16 films
Canada
8 films
Germany
6 films
Japan
5 films
Italy
5 films
Australia
2 films
Norway
2 films
Spain
2 films
English
98 films
French
20 films
Spanish
8 films
German
7 films
Japanese
5 films
Italian
5 films
Russian
3 films
Hungarian
3 films
Latin
2 films
Arabic
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 111

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Eugene’s most liked review

The Grand Budapest Hotel

★★★★½

In a tight race with Rushmore for the top bill on my nerdy Wes rankings. All the Wes movies have the same current running through them – each constantly in dialogue with the others – but I feel like GBH is his first film that’s actually about artifice, in all…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Psycho
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Transformers: Age of Extinction
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Accident
Average weighted rating:

3.6

Films watched in 2014

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Se7en
  • Blue Ruin
  • Nightcrawler
  • Top Five
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Wolf of Wall Street
  • The Babadook
  • Dumb and Dumber
  • Inherent Vice
  • The Lego Movie
  • Dumb and Dumber To
  • Transformers: Age of Extinction
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Permanent Vacation
  • Stranger Than Paradise
  • Pierrot le Fou
  • The Bling Ring
  • Insomnia
  • All the Real Girls
  • World War Z
  • Interstellar
  • Heavenly Creatures
  • John Wick
  • Seconds
  • The Edge
  • Jesus' Son
  • Morocco
  • Gone Girl
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • Guardians of the Galaxy
  • Machete Kills
  • Heathers
  • Boyhood
  • The Usual Suspects
  • You're Next
  • Near Dark
  • Sansho the Bailiff
  • The Ice Storm
  • Snowpiercer
  • Fast & Furious 6
  • Only Lovers Left Alive
  • Edge of Tomorrow
  • Klute
  • Stray Dog
  • Nosferatu the Vampyre
  • A Hard Day's Night
  • Exotica
  • The Long Day Closes
  • Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean
  • 22 Jump Street
  • Leviathan
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Accident
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • The Immigrant
  • Neighbors
  • Psycho
  • The Grand Budapest Hotel
  • Duel
  • Jaws
  • Othello
  • Aliens
  • Jacob's Ladder
  • Sorcerer
  • Noah
  • Something Wild
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Sexy Beast
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Under the Skin
  • Nymphomaniac
  • Election
  • Enemy
  • Compliance
  • I Walked with a Zombie
  • Cat People
  • Hiroshima Mon Amour
  • eXistenZ
  • Breakdown
  • Je T’aime, Je T’aime
  • Red Desert
  • Se7en
  • Little Soldier
  • Bad Timing
  • House
  • Through a Glass Darkly
  • 35 Shots of Rum
  • Made
  • The Newton Boys
  • The Driver
  • Trouble Every Day
  • Casino
  • Seven Psychopaths
  • Upstream Color
  • The Act of Killing
  • Heat
  • Frances Ha
  • In Bruges
  • Day for Night
  • Irma Vep
  • Behind the Candelabra
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games
  • Zelig
  • Mars Attacks!
  • The Brood
  • Accattone

Highly rated films Eugene missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Song of the Sea
  • Roger Waters: The Wall
  • What We Do in the Shadows

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more