2015

Eugene McCrann Eugene McCrann’s year in review

Eugene’s highest rated films

  • Los Angeles Plays Itself

    ★★★★★

  • Woman in the Dunes

    ★★★★½

  • Rocco and His Brothers

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★★½

  • Irreversible

    ★★★★½

  • Coherence

    ★★★★½

  • The Fly

    ★★★★½

  • Jules and Jim

    ★★★★½

  • The Wages of Fear

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • Blackhat

    ★★★★½

  • Saint Jack

    ★★★★½

  • Drug War

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • The Player

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 114 Films watched
  • 9.5 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

DumbLand

Jan 2

Last Film

Sin City: A Dame to Kill For

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
70 films
Thriller
33 films
Comedy
28 films
Crime
22 films
Action
22 films
Romance
16 films
Mystery
14 films
Adventure
13 films
Sci Fi
13 films
Horror
9 films
USA
82 films
France
17 films
UK
16 films
Germany
7 films
Italy
6 films
Japan
5 films
Canada
4 films
Australia
3 films
Ireland
2 films
English
99 films
French
13 films
German
11 films
Italian
6 films
Spanish
6 films
Chinese
4 films
Russian
4 films
Swedish
3 films
Japanese
3 films
Korean
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 77 Added 101

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Eugene’s most liked review

It Follows

★★★★½

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

Pretty conservative on its surface, chastising promiscuity through the VD metaphor and finding a solution in monogamy up until the final shot unveils itself to be a pessimistically searing summation of the unfortunate, inorganic binds that lead to lifelong unions or marriage; a particularly tragic conclusion for Jay because she…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Woman in the Dunes
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Jupiter Ascending
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Outside Man
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2015

  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Drug War
  • Silent Night, Deadly Night
  • Creed
  • Carol
  • Talk Radio
  • The Player
  • Woman in the Dunes
  • The Guest
  • Risky Business
  • Kingsman: The Secret Service
  • Rocky
  • Spectre
  • Two-Minute Warning
  • Bone Tomahawk
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Mustang
  • Dear White People
  • Steve Jobs
  • Out 1
  • Results
  • Love
  • Crimson Peak
  • Rocco and His Brothers
  • Notorious
  • Run All Night
  • Dawn of the Dead
  • While We're Young
  • Pandorum
  • Laura
  • Nostalgia
  • Citizenfour
  • Sicario
  • The Candidate
  • Irreversible
  • Black Mass
  • Dogtooth
  • Jauja
  • X-Men: Days of Future Past
  • Straight Outta Compton
  • The Iron Ministry
  • Reservoir Dogs
  • Shock Corridor
  • The Drop
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • You, the Living
  • Run of the Arrow
  • Mad Max 2
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Coherence
  • Trainwreck
  • Tangerine
  • New York, New York
  • Cold in July
  • The Big Heat
  • The Paperboy
  • The Fly
  • Inside Out
  • In the Mouth of Madness
  • How to Marry a Millionaire
  • Red Rock West
  • The Humbling
  • Rebels of the Neon God
  • Idiocracy
  • Hot Girls Wanted
  • The Man Who Would Be King
  • Jules and Jim
  • The Wages of Fear
  • Jimmy P.
  • Godzilla
  • L'Age d'Or
  • Mad Max: Fury Road
  • Wilde Salomé
  • Furious 7
  • Psycho II
  • The Outside Man
  • The Cable Guy
  • Hard to Be a God
  • True Stories
  • Beverly Hills Cop
  • The Red Shoes
  • Maps to the Stars
  • Joe
  • Get Shorty
  • It Follows
  • Con Air
  • Goon
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • It's a Disaster
  • American Sniper
  • Wild
  • Moonstruck
  • Midnight in Paris
  • Merry Christmas Mr. Lawrence
  • Foxcatcher
  • Birdman
  • M
  • Blackhat
  • Jupiter Ascending
  • Saint Jack
  • Too Many Cooks
  • Goodbye to Language
  • Starred Up
  • The Duke of Burgundy
  • Los Angeles Plays Itself
  • Two Days, One Night
  • Calvary
  • Ministry of Fear
  • The Sacrifice
  • The Interview
  • Ivan's Childhood
  • Iron Man 3
  • DumbLand

Highly rated films Eugene missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Room
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more