2017

Eugene McCrann Eugene McCrann’s year in review

Eugene’s highest rated films

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • Los Angeles Plays Itself

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Face/Off

    ★★★★½

  • The Kid with a Bike

    ★★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★★½

  • In Bruges

    ★★★★½

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★½

  • Naked

    ★★★★½

  • Seven Psychopaths

    ★★★★½

  • Right Now, Wrong Then

    ★★★★

  • Decalogue IV

    ★★★★

  • Things to Come

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 116 Films watched
  • 9.7 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

New Jack City

Jan 1

Last Film

Star Wars: The Last Jedi

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
75 films
Thriller
48 films
Crime
36 films
Action
27 films
Mystery
24 films
Horror
17 films
Comedy
17 films
Sci Fi
14 films
Romance
13 films
Adventure
10 films
USA
81 films
France
18 films
UK
14 films
Germany
13 films
Italy
10 films
Poland
5 films
Canada
4 films
Belgium
3 films
South Korea
3 films
Japan
2 films
English
91 films
French
19 films
Italian
10 films
Spanish
10 films
German
8 films
Polish
6 films
Latin
3 films
Korean
3 films
Japanese
2 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 53 Added 48

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Eugene’s most liked review

Logan

★★★

They said this one is different - something they are prone to say - but there are still a handful of irritating tropes that run through all these things and I don’t have any particular soft spot for Jackman or the character. It’s perfectly fine. In fact, it’s better than…

More reviews

Eugene’s most liked list

21st Century: Top 25

I'll throw my name into the hat. Ranking is purely an approximation. List does not include films from 2000.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Transformers: The Last Knight
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Days and Clouds
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2017

  • Star Wars: The Last Jedi
  • Lady Bird
  • Right Now, Wrong Then
  • Messiah of Evil
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Decalogue IV
  • The Shape of Water
  • Inferno
  • The Cat o' Nine Tails
  • State of Grace
  • Things to Come
  • Playground
  • The Wizard of Lies
  • Sully
  • Sleepless
  • Snowden
  • Last Flag Flying
  • The Florida Project
  • The Crime of Monsieur Lange
  • Memories of Murder
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Decalogue III
  • Decalogue II
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Black Hollow Cage
  • Electra Glide in Blue
  • Girl 6
  • Blade Runner 2049
  • Inglourious Basterds
  • The Exorcist
  • Brawl in Cell Block 99
  • Los Angeles Plays Itself
  • Doomsdays
  • mother!
  • Logan Lucky
  • Scream 3
  • They Look Like People
  • Decalogue I
  • Tango & Cash
  • Good Time
  • Strangers on a Train
  • Bob le Flambeur
  • Face/Off
  • Nocturama
  • Born on the Fourth of July
  • Paterson
  • Le Deuxième Souffle
  • Baby Driver
  • Love in the Afternoon
  • Up in the Air
  • Le Samouraï
  • Dunkirk
  • Days and Clouds
  • Beginners
  • One More Time with Feeling
  • Okja
  • The Kid with a Bike
  • Transformers: The Last Knight
  • Rififi
  • Beeswax
  • Naked Lunch
  • The 39 Steps
  • L.A. Confidential
  • The Prestige
  • Stalker
  • Alien: Covenant
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Aquarius
  • Chinatown
  • In Bruges
  • The Edge of Seventeen
  • Christine
  • The Yards
  • Triple 9
  • To the Wonder
  • Man on Wire
  • The Fate of the Furious
  • World on a Wire
  • Lost in Translation
  • Déjà Vu
  • The Nightmare
  • Logan
  • Beverly Hills Cop II
  • Blonde Venus
  • Only Angels Have Wings
  • Get Out
  • A Simple Plan
  • The Tarnished Angels
  • Kong: Skull Island
  • Vanilla Sky
  • Fright Night
  • The White Ribbon
  • The Innocent
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • From Dusk Till Dawn
  • All the President's Men
  • A Cure for Wellness
  • xXx: Return of Xander Cage
  • John Wick: Chapter 2
  • The Long Riders
  • I Am Not Your Negro
  • La La Land
  • Hail, Caesar!
  • Naked
  • Staying Vertical
  • Seven Psychopaths
  • National Lampoon's Vacation
  • Body Double
  • The Phantom of Liberty
  • Deep Red
  • Dog Eat Dog
  • Daisy Kenyon
  • Silence
  • Tenebre
  • New Jack City

Highly rated films Eugene missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Saturation
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more