RSS feed for eugeugeug
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Our Story

Our Story

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
There's No Tomorrow

There's No Tomorrow

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Journey Through French Cinema

My Journey Through French Cinema

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Intimate Affairs

Intimate Affairs

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Great Pretender

The Great Pretender

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Welcome to L.A.

Welcome to L.A.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goya's Ghosts

Goya's Ghosts

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Lumière d'Été

Lumière d'Été

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Les Visiteurs du Soir

Les Visiteurs du Soir

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Laughing Policeman

The Laughing Policeman

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Exile

The Exile

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crimson Gold

Crimson Gold

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
From Mayerling to Sarajevo

From Mayerling to Sarajevo

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Offside

Offside

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I've Loved You So Long

I've Loved You So Long

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Scandal in Paris

A Scandal in Paris

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grim Reaper

The Grim Reaper

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wet Woman in the Wind

Wet Woman in the Wind

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Regular Lovers

Regular Lovers

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cat

The Cat

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Train

The Train

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry