RSS feed for eugeugeug

eugeugeug has logged 94 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I've Loved You So Long

I've Loved You So Long

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Scandal in Paris

A Scandal in Paris

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grim Reaper

The Grim Reaper

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wet Woman in the Wind

Wet Woman in the Wind

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Regular Lovers

Regular Lovers

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cat

The Cat

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Train

The Train

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sisters, or The Balance of Happiness

Sisters, or The Balance of Happiness

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boy

Boy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1931
×
Read the review Edit this entry  
30
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sun's Burial

The Sun's Burial

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thirst Street

Thirst Street

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Night and Fog in Japan

Night and Fog in Japan

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Violence at Noon

Violence at Noon

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Piazza Vittorio

Piazza Vittorio

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
She Spent So Many Hours Under the Sun Lamps

She Spent So Many Hours Under the Sun Lamps

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Endless Desire

Endless Desire

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
L'Enfant Secret

L'Enfant Secret

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Champagne Charlie

Champagne Charlie

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Made

American Made

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sisters, or The Balance of Happiness

Sisters, or The Balance of Happiness

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Born to Win

Born to Win

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Assholes

Assholes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry