• Crimes of the Future

    ★★★★

  • The Bob's Burgers Movie

    ★★★★

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

  • The Northman

    ★★★½

  • Morbius

    ★½

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★½

  • Watcher

    ★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • The Bitch Who Stole Christmas

    ★★★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

  • House of Gucci

    ★★★½

  • Red Notice

    ★★

  • Encanto

    ★★★½

  • Eternals

    ★★★

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

  • The Phantom of the Open

    ★★★★½

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★

  • The Last Duel

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★½

  • Belfast

    ★★★★

  • The Card Counter

    ★★★

  • Candyman

    ★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Respect

    ★★★½

  • Free Guy

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Jungle Cruise

  • Red Rocket

  • Titane

    ★★★★

  • Lamb

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Benedetta

    ★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Together

    ★★★

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

  • Flee

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Tango Shalom

    ★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • The Rhythm Section

    ★★

  • Nine Days

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • The Night House

    ★★★½

  • Zola

    ★★★½

  • The Turning

  • Underwater

    ★★½

  • Cats

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★

  • Les Misérables: The Staged Concert

    ★★★★

  • Queen & Slim

    ★★★

  • Frozen II

  • Jexi

  • The Addams Family

  • Zombieland: Double Tap

  • The Goldfinch

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

  • Joker

  • Judy

  • Uncut Gems

    ★★★½