Sort by

kyra has logged 161 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Told Sunset About You

I Told Sunset About You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Call

The Call

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
Edit this entry  
09
There's Only One Sun

There's Only One Sun

2007
×
Edit this entry  
08
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
El Angel

El Angel

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry