EV_Tooms has logged 59 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Alpha and Omega

Alpha and Omega

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sideways

Sideways

2004
×
Edit this entry  
21
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper's Penguins

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hitman

Hitman

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Favor

Favor

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
After.Life

After.Life

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Centurion

Centurion

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Derailed

Derailed

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Hit List

The Hit List

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
Suspect

Suspect

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
The Storm

The Storm

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Battleship

Battleship

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Battlestar Galactica: The Plan

Battlestar Galactica: The Plan

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Red Riding Hood

Red Riding Hood

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Time Of My Life

Time Of My Life

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Rebound

The Rebound

2009
×
★★½
Edit this entry  
31
The Guardian

The Guardian

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
The Dinner Club

The Dinner Club

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
17
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Anything for Her

Anything for Her

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Chain of Fools

Chain of Fools

2000
×
★½
Edit this entry