Sort by

eva has logged 59 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Proof

Proof

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gentlemen Broncos

Gentlemen Broncos

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild Bill

Wild Bill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Win Win

Win Win

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry