• Gretel & Hansel

    Gretel & Hansel

    ★★★½

    Although the story was a bit lacking, it was definitely elevated by everything else. Great atmosphere, cinematography, production design, etc. I think it would be a great one to watch around Halloween.

  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★★★★

    I had a grand ol time watching this. Just a good old-fashioned, fast-talking heist movie. It’s been like a week since I actually watched it so I can’t think of any specifics, but it was great fun.

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★★

    I loved this. A fun new take on a time loop without ever mentioning GD. They took good advantage of the idea and all the humorous potential it has, but surprisingly didn’t get repetitive. The (perhaps unintentional) strategy of releasing this via streaming platform when many people are stuck at home, where every day feels exactly the same and you lose all sense of time and memory, is genius. Case in point: I’m writing this days after I actually watched…

  • Guns Akimbo

    Guns Akimbo

    ★★½

    More like Guns Akim-BORING amirite? Not really, it was very much a “that was fine” movie. The humor of the premise kept me going initially, but it wore off pretty quickly. It’s cool that Dan Radcliffe is doing goofy shit like this, but poor Samara Weaving deserves better than being Bargain Bin Harley Quinn (sick band name). That’s all.

  • The Vast of Night

    The Vast of Night

    ★★★★★

    I was enthralled with this movie, which sounds over the top but it really just pulled me in. Impressive effort from everyone involved, a fantastic Saturday night movie that isn’t just a throwaway, “look at your phone and half watch” kind of thing. A+ would watch again.

  • Spaceship Earth

    Spaceship Earth

    ★★★★

    Didn’t have the jaw-dropping shock appeal of some recent documentaries, but this was still a fascinating look inside something that I’d only vaguely heard about. If I were to put on my amateur film critic hat, I’d say this doc did a great job of presenting its view without being obvious and showy about it. They definitely have an opinion, but they’re careful enough about presenting it that it fades to the background and you can just enjoy the ride.

    The takeaway: hippies can do anything they set their minds to, as long as they have a billionaire financing their dreams.

  • The Lovebirds

    The Lovebirds

    ★★★½

    Very predictable, but still a fun evening diversion. There wasn’t really anything new that Date Night didn’t do better 10 years ago, but Issa and Kumail are both funny and likable enough that they still make it work.

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★★★

    I think what I like the most about this is how riveting it is without being flashy or showy. Like nobody’s going for Oscar Bait performances or anything, they’re just playing these people as everything unravels around them and you don’t want to look away. Really great work from everybody, from the writing all the way to the score (which I really loved). Thanks for breaking up the monotony of quarantine, HBO.

  • Underwater

    Underwater

    ★★★★

    Alien + Gravity + grindylows + Cthulhu

    Surprisingly competent and entertaining. They just dive right into it (pun intended) and don’t stop for too much stuff to get in the way.

    Other movies of this type might be tempted to cram in attempts at exposition to explain every tiny detail, but I appreciated that they kept going and only gave contextual clues as to what was happening. Who cares why monsters are attacking and whether or not the captain knew?…

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    Of course I liked this movie for the technical achievement of it (Roger Deakins is just too good for us). But I felt pretty engaged in the story too, despite the inevitability of the main character succeeding. Good stuff all around.

  • The Platform

    The Platform

    ★★★½

    So remember Snowpiercer? Imagine that, but up and down instead of sideways.

    You mean to tell me that the rich take all they can and shit on those below them? I had no idea! You mean to tell it to me for an hour and a half with very little variation? Cool

    I’m making it sound like a bad movie. It wasn’t really, but it seemed kinda stuck. Like it got excited with its own premise and then forgot to…

  • Onward

    Onward

    ★★★★

    Another Pixar film made me cry, alright? They know just the levers to pull to make it happen. I don’t have much else to say because obviously the craft of the movie is great. The story wasn’t perfect, but it was a great time.