Sort by

Evan has logged 427 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Subject to Review

Subject to Review

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Every-Night Dreams

Every-Night Dreams

1933
×
★★★
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Invasion

Invasion

1969
×
★★½
Edit this entry  
26
4 Days in France

4 Days in France

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Chasing Dream

Chasing Dream

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
I Love You, I Don't

I Love You, I Don't

1976
×
★★½
Edit this entry  
22
Finished

Finished

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Little Peach

Little Peach

1958
×
★★★½
Edit this entry  
21
The White Warrior

The White Warrior

1959
×
★★½
Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
21
Asuran

Asuran

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Back Street

Back Street

1932
×
★★★★
Edit this entry  
19
Distant Thunder

Distant Thunder

1981
×
★★½
Edit this entry  
18
Caprice

Caprice

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mountain Pass

Mountain Pass

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Winter

Winter

1969
×
★★★
Edit this entry  
13
Indian Summer

Indian Summer

1972
×
★★★
Edit this entry  
11
Frisco Jenny

Frisco Jenny

1932
×
★★★½
Edit this entry  
10
Maux croisés

Maux croisés

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
Sermões - A História de Antônio Vieira

Sermões - A História de Antônio Vieira

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
See Here My Love

See Here My Love

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
La Lectrice

La Lectrice

1988
×
★★½
Edit this entry  
05
To Sleep So as to Dream

To Sleep So as to Dream

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Jamais plus toujours

Jamais plus toujours

1976
×
★★½
Edit this entry  
02
Avengement

Avengement

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shopaholics

The Shopaholics

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
In Bed with Victoria

In Bed with Victoria

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Cheaters

The Cheaters

1945
×
★★★½
Edit this entry  
28
Age of Panic

Age of Panic

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
The Desert of the Tartars

The Desert of the Tartars

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Merlusse

Merlusse

1935
×
★★★½
Edit this entry  
24
Paris Nineteen Hundred

Paris Nineteen Hundred

1947
×
★★★
Edit this entry  
23
The Leech Woman

The Leech Woman

1960
×
★★½
Edit this entry  
23
Foxtrot

Foxtrot

1976
×
★★
Edit this entry  
22
Private Imaginings and Narrative Facts

Private Imaginings and Narrative Facts

1968
×
★★★
Edit this entry  
22
Double Gentlemen

Double Gentlemen

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Last Screening

Last Screening

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tomorrow’s Promise

Tomorrow’s Promise

1967
×
★★★
Edit this entry  
18
Not My Type

Not My Type

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
L'Escargot noir

L'Escargot noir

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Everybody's Woman

Everybody's Woman

1934
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
Edit this entry  
15
Cristo

Cristo

1977
×
★★★
Edit this entry  
13
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★½
Edit this entry