🎄Evan Lee Ambrose🎄 has logged 39 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Radiohead: The King of Limbs – From the Basement

Radiohead: The King of Limbs – From the Basement

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry