Sort by

Evan Lee Ambrose has logged 376 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The House

The House

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Întregalde

Întregalde

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
EO

EO

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Playground

Playground

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vortex

Vortex

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Navalny

Navalny

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Violent Night

Violent Night

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Black Tower

The Black Tower

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Dirty Gertie from Harlem U.S.A.

Dirty Gertie from Harlem U.S.A.

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Story of Vinh

The Story of Vinh

×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Till

Till

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Who Killed Vincent Chin?

Who Killed Vincent Chin?

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mele Murals

Mele Murals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pilgrimage

Pilgrimage

×
Read the review Edit this entry  
25
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry