• Mr Malcolm's List

  • When Time Got Louder

  • All the Old Knives

    ★★★½

  • Ronny Chieng: Speakeasy

  • The Northman

    ★★★

  • Moon Knight

  • WeCrashed

  • X

    ★★★½

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★★

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★★

  • The Lost City

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Windfall

    ★★★

  • The Adam Project

    ★★½

  • Taylor Tomlinson: Look at You

  • Adult Adoption

  • The Dropout

  • Family Squares

  • Big Gold Brick

    ★★

  • Three Months

    ★★½

  • The Batman

    ★★★½

  • Turning Red

    ★★★★

  • Ali Wong: Don Wong

  • The Swearing Jar

  • Kimi

    ★★★

  • Uncharted

    ★★½

  • I Want You Back

    ★★★½

  • Death on the Nile

    ★★½

  • Line Goes Up: The Problem With NFTs

  • Donkeyhead

  • Fresh

    ★★★½

  • Scream

    ★★★½

  • The 355

    ★★

  • Death to 2021

  • Jimmy Carr: His Dark Material

  • Yearly Departed

  • The King's Man

    ★★½

  • Station Eleven

  • The Matrix Resurrections

    ★★★

  • Russell Howard: Lubricant

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Being the Ricardos

    ★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Hawkeye

  • A Boy Called Christmas

  • House of Gucci

    ★★★½

  • Pirates

    ★★★

  • Swan Song

    ★★★½

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Finch

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★

  • Lighting Tests

  • Eternals

    ★★

  • The Exorcism of God

  • Robin Robin

  • Cosmic Dawn

  • The Rescue

    ★★★½

  • The Harder They Fall

    ★★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

  • Samuel’s Travels

  • No Time to Die

    ★★★

  • Attack of the Hollywood Clichés!

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • The Elder

  • Lop & Ochō

  • Akakiri

  • T0-B1

  • The Ninth Jedi