Sort by

Evan has logged 223 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reds

Reds

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Predator

The Predator

2018
×
Edit this entry  
24
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jaane Bhi Do Yaaro

Jaane Bhi Do Yaaro

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sign of the Lion

Sign of the Lion

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mystery of Picasso

The Mystery of Picasso

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hermógenes Cayo (Imaginero)

Hermógenes Cayo (Imaginero)

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Velvet Underground and Nico: A Symphony of Sound

The Velvet Underground and Nico: A Symphony of Sound

1966
×
Edit this entry  
03
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
23
N!ai, The Story of a !Kung Woman

N!ai, The Story of a !Kung Woman

1981
×
★★★½
Edit this entry