RSS feed for evankirby

evankirby has logged 242 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Square

The Square

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
O.J. Made in America

O.J. Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
21

21

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hotel Transylvania: Puppy!

Hotel Transylvania: Puppy!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Texas Killing Fields

Texas Killing Fields

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
What If

What If

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hancock

Hancock

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Kingdom

The Kingdom

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry