RSS feed for evanm1982

evanm1982 has logged 402 entries for horror films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
14
It

It

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
The Ghost Breakers

The Ghost Breakers

1940
×
★★½
Edit this entry  
18
Ma

Ma

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1939
×
★★½
Edit this entry  
16
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Yakuza Apocalypse

Yakuza Apocalypse

2015
×
★★
Edit this entry  
31
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
Abbott and Costello Meet the Invisible Man

Abbott and Costello Meet the Invisible Man

1951
×
★★½
Edit this entry  
28
The H-Man

The H-Man

1958
×
★★½
Edit this entry  
28
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff

Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff

1949
×
★★½
Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
Frankenstein Meets the Space Monster

Frankenstein Meets the Space Monster

1965
×
★½
Edit this entry  
24
Genocide

Genocide

1968
×
★★½
Edit this entry  
24
Giant from the Unknown

Giant from the Unknown

1958
×
★★½
Edit this entry  
24
The Hidden Hand

The Hidden Hand

1942
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
23
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★★
Edit this entry  
23
The Patient in Room 18

The Patient in Room 18

1938
×
★★½
Edit this entry  
22
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★½
Edit this entry  
22
Poor Pretty Eddie

Poor Pretty Eddie

1975
×
★★★½
Edit this entry  
22
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★½
Edit this entry  
21
Fanatic

Fanatic

1965
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Brainiac

The Brainiac

1962
×
★★★
Edit this entry  
21
The Smiling Ghost

The Smiling Ghost

1941
×
★★★
Edit this entry  
20
Maniac

Maniac

1963
×
★★★
Edit this entry  
20
Children of the Damned

Children of the Damned

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
Creatures the World Forgot

Creatures the World Forgot

1971
×
★★
Edit this entry  
19
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dream No Evil

Dream No Evil

1970
×
★★
Edit this entry  
19
What's the Matter with Helen?

What's the Matter with Helen?

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Francis in the Haunted House

Francis in the Haunted House

1956
×
★★½
Edit this entry  
18
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
Haunted Gold

Haunted Gold

1932
×
★★½
Edit this entry  
17
Rome Against Rome

Rome Against Rome

1964
×
★½
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
16
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
★★
Edit this entry  
15
The Curse of the Mummy's Tomb

The Curse of the Mummy's Tomb

1964
×
★★
Edit this entry  
15
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
★★★
Edit this entry  
14
The Two Faces of Dr. Jekyll

The Two Faces of Dr. Jekyll

1960
×
★★
Edit this entry  
13
The Vagrant

The Vagrant

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★½
Edit this entry  
12
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★½
Edit this entry  
11
The Outing

The Outing

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
The Godsend

The Godsend

1980
×
★★
Edit this entry