RSS feed for evanm1982

evanm1982 has logged 209 entries for science fiction films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Terror in the Midnight Sun

Terror in the Midnight Sun

1959
×
★★
Edit this entry  
23
Thunderbird 6

Thunderbird 6

1968
×
★★½
Edit this entry  
16
Thunderbirds are GO

Thunderbirds are GO

1966
×
★★½
Edit this entry  
15
Abbott and Costello Go to Mars

Abbott and Costello Go to Mars

1953
×
★★
Edit this entry  
31
Mothra

Mothra

1961
×
★★★★
Edit this entry  
29
Battle in Outer Space

Battle in Outer Space

1959
×
★★★
Edit this entry  
28
The H-Man

The H-Man

1958
×
★★½
Edit this entry  
25
Frankenstein Meets the Space Monster

Frankenstein Meets the Space Monster

1965
×
★½
Edit this entry  
24
Monster from Green Hell

Monster from Green Hell

1957
×
★½
Edit this entry  
24
Genocide

Genocide

1968
×
★★½
Edit this entry  
22
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★½
Edit this entry  
22
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★½
Edit this entry  
21
The Brainiac

The Brainiac

1962
×
★★★
Edit this entry  
21
The X from Outer Space

The X from Outer Space

1967
×
★★½
Edit this entry  
20
Children of the Damned

Children of the Damned

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
Creatures the World Forgot

Creatures the World Forgot

1971
×
★★
Edit this entry  
18
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Two Faces of Dr. Jekyll

The Two Faces of Dr. Jekyll

1960
×
★★
Edit this entry  
09
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2003
×
★★
Edit this entry  
01
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Edit this entry  
07
Black Moon Rising

Black Moon Rising

1986
×
★★
Edit this entry  
16
King Kong Escapes

King Kong Escapes

1967
×
★★½
Edit this entry  
03
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★½
Edit this entry  
01
Alien Hunter

Alien Hunter

2003
×
★★
Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
She Demons

She Demons

1958
×
★★
Edit this entry  
18
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Visit to a Small Planet

Visit to a Small Planet

1960
×
★★½
Edit this entry  
08
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★
Edit this entry  
05
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1953
×
★★½
Edit this entry  
28
The Bed Sitting Room

The Bed Sitting Room

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
The Incredible Shrinking Woman

The Incredible Shrinking Woman

1981
×
★★
Edit this entry  
25
Bad Channels

Bad Channels

1992
×
★★
Edit this entry  
23
Laserblast

Laserblast

1978
×
★★½
Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
Jesse James Meets Frankenstein's Daughter

Jesse James Meets Frankenstein's Daughter

1966
×
★★½
Edit this entry  
04
The Devil Commands

The Devil Commands

1941
×
★★★
Edit this entry  
04
The Invisible Boy

The Invisible Boy

1957
×
★★
Edit this entry  
01
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
★★½
Edit this entry  
27
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Edit this entry  
22
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
The Man with Nine Lives

The Man with Nine Lives

1940
×
★★½
Edit this entry  
14
The Man They Could Not Hang

The Man They Could Not Hang

1939
×
★★★
Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Our Man Flint

Our Man Flint

1966
×
★★★½
Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Edit this entry  
26
Supergirl

Supergirl

1984
×
★★½
Edit this entry