RSS feed for Evan
  • Relaxing Old Footage With Joe Pera

    ★★★★★

  • Time to Hunt

    ★★★★

  • The Man Standing Next

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • The Forest of Love

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Anima

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Beanpole

    ★★★★½

  • The Gangster, the Cop, the Devil

    ★★★½

  • I Am Easy to Find

    ★★★★½

  • The Souvenir

    ★★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Drug King

    ★★★½

  • House of Hummingbird

    ★★★★

  • High Life

    ★★★½

  • At Eternity's Gate

    ★★★★½

  • Free Solo

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Along with the Gods: The Last 49 Days

    ★★★½

  • Illang: The Wolf Brigade

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Along with the Gods: The Two Worlds

    ★★★★

  • The Dawn Wall

    ★★★½

  • The Outlaws

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • A Taxi Driver

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • Okja

    ★★★½

  • On the Beach at Night Alone

    ★★★★

  • Joe Pera Helps You Find the Perfect Christmas Tree

    ★★★★½

  • Assassination Classroom The Movie: 365 Days

    ★★★★½

  • A Quiet Dream

    ★★★★½

  • The Age of Shadows

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Shin Godzilla

    ★★★★½

  • After the Storm

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★½

  • The Wailing

    ★★★★

  • Joe Pera Talks You to Sleep

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Cemetery of Splendor

    ★★★★½

  • Son of Saul

    ★★★★½

  • Our Little Sister

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Tokyo Tribe

    ★★★★½

  • Heaven Knows What

    ★★★½

  • Ping Pong the Animation

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Beyond Beauty: Taiwan from Above

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Mistaken for Strangers

    ★★★★★