Sort by

evan has logged 339 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Edit this entry  
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★
Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
Edit this entry  
29
Possessor

Possessor

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
27
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
27
Time

Time

2020
×
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
25
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
Edit this entry  
22
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
22
Green Book

Green Book

2018
×
★½
Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★½
Edit this entry  
20
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
Edit this entry  
20
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
Edit this entry  
20
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
20
Spookley and the Christmas Kittens

Spookley and the Christmas Kittens

2019
×
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
Edit this entry  
13
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Edit this entry  
08
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Edit this entry  
06
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Edit this entry  
05
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
Edit this entry  
03
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Holidate

Holidate

2020
×
Edit this entry  
29
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Edit this entry  
29
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry