RSS feed for 80s.Slasher.Collector

80s.Slasher.Collector has logged 602 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Edit this entry  
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Another Day in Paradise

Another Day in Paradise

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
30
In the Eye of the Hurricane

In the Eye of the Hurricane

1971
×
★★★
Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★★
Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Unforgettable

Unforgettable

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★½
Read prior review Edit this entry  
28
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
20
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
18
Antropophagus

Antropophagus

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Aenigma

Aenigma

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Body Puzzle

Body Puzzle

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
Massacre in Dinosaur Valley

Massacre in Dinosaur Valley

1985
×
★★★
Edit this entry  
15
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Midnight Matinee

Midnight Matinee

1988
×
★★½
Edit this entry  
11
Night Ripper!

Night Ripper!

1986
×
★★★
Edit this entry  
11
Fatal Exposure

Fatal Exposure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Fan

The Fan

1981
×
★★★
Edit this entry