EvelJim has logged 110 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Endless

The Endless

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Serenity

Serenity

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2008
×
Edit this entry  
21
Fursonas

Fursonas

2016
×
Edit this entry  
21
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Edit this entry