Everett has logged 362 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cry of the Hunted

Cry of the Hunted

1953
×
★★½
Edit this entry  
30
Joy

Joy

2015
×
★★
Edit this entry  
30
A Scandal in Paris

A Scandal in Paris

1946
×
★★½
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Three Cases of Murder

Three Cases of Murder

1955
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Uncle Silas

Uncle Silas

1947
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Wildcat

The Wildcat

1921
×
★★★
Edit this entry  
12
The Crawling Eye

The Crawling Eye

1958
×
★★★
Edit this entry  
12
The Prisoner of Shark Island

The Prisoner of Shark Island

1936
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Hurricane

The Hurricane

1937
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
Our Town

Our Town

1940
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Chess Player

The Chess Player

1927
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Front Page

The Front Page

1931
×
★★½
Edit this entry  
06
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Secret People

Secret People

1952
×
★★★½
Edit this entry  
05
Trance

Trance

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lost Skeleton of Cadavra

The Lost Skeleton of Cadavra

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Edit this entry  
30
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Edit this entry  
29
Violent Summer

Violent Summer

1959
×
★★★
Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Colditz Story

The Colditz Story

1955
×
★★★
Edit this entry  
28
Storm Fear

Storm Fear

1955
×
★★★
Edit this entry  
28
Angel

Angel

1937
×
★★½
Edit this entry  
27
The Amazing Mr. X

The Amazing Mr. X

1948
×
★★★½
Edit this entry  
27
Death Bed: The Bed That Eats

Death Bed: The Bed That Eats

1977
×
★★★
Edit this entry  
26
Freeway

Freeway

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Shock

Shock

1977
×
★★★
Edit this entry  
25
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Alicia

Alicia

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Diggstown

Diggstown

1992
×
★★
Edit this entry  
21
Across the Bridge

Across the Bridge

1957
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Edit this entry  
19
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★½
Edit this entry  
18
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Dam Busters

The Dam Busters

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Last Flight

The Last Flight

1931
×
★★½
Edit this entry