Everett has logged 35 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lady with the Dog

Lady with the Dog

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Big Risk

The Big Risk

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Pearl Button

The Pearl Button

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
25
The House of Mirth

The House of Mirth

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Pearls of the Crown

The Pearls of the Crown

1937
×
★★★
Edit this entry  
24
Yanks

Yanks

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Deadline at Dawn

Deadline at Dawn

1946
×
★★★
Edit this entry  
22
The Kiss of the Vampire

The Kiss of the Vampire

1963
×
★★★
Edit this entry  
19
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The Facts of Murder

The Facts of Murder

1959
×
★★½
Edit this entry  
17
Au Bonheur des Dames

Au Bonheur des Dames

1930
×
★★★★
Edit this entry  
17
An Englishman Abroad

An Englishman Abroad

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
The Bridge

The Bridge

1959
×
★★½
Edit this entry  
13
The Cruel Sea

The Cruel Sea

1953
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
12
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Heroes for Sale

Heroes for Sale

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Junun

Junun

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Fourteen Hours

Fourteen Hours

1951
×
★★
Edit this entry  
06
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★½
Edit this entry  
05
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
03
Silent Scream

Silent Scream

1979
×
★★½
Edit this entry  
03
Casting By

Casting By

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★
Edit this entry  
01
Demons

Demons

1985
×
★★★
Edit this entry