RSS feed for Everett
  • Enter the Void

    Enter the Void

    ★½

    Gasper Noé really out here trying to make me hate him!

  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★★½

    The insanity of Paul Feig lives on and I’m here for it

  • Mr. Boogedy

    Mr. Boogedy

    Look here Mr. Boogedy don’t you think this haunting thing has gone far enough?!

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★

    So. This was affecting. I teared up in some really heart-wrenching moments. The dialogue was incredibly natural. The shot composition was incredibly smart. I just feel like it’s written as a play with scene breaks and monologues and 2 characters talking in a room every scene and although that can (and does) work in this movie I couldn’t help thinking that this was a play. Some of the shots seemed like they were cutting off people’s heads and there were…

  • Chinatown

    Chinatown

    Very strange watching a movie where I knew the entire ending scene but nothing else besides that

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★½

    Really well written and funny and balances humor and sadness very well like all his films do, but my theatre overreacted to every single joke, twist, and sad point like they were all on laughing gas.

    Also there was a fire alarm but no one told us and an audience member came in and told only their friend, but they said it loud enough for us to hear in the back and everyone kind of got up but wasn't sure…

  • Drop Dead Gorgeous

    Drop Dead Gorgeous

    ★★★★

    Ok then?
    Ok then!

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★★

    Alma Har’el is a force to be reckoned with and Shia is humble as all hell. As I left the theatre I talked about it all the way home. Only the best movies do that.

  • Hail Satan?

    Hail Satan?

    ★★★½

    Goth kids hold the line between church and state and I am here for it!

  • The Death & Life of John F. Donovan

    The Death & Life of John F. Donovan

    ★★

    The Death & Life of Me Enjoying Xavier Dolan Movies

  • Upstream Color

    Upstream Color

    ★★½

    Super inventive low-budget filmmaking with a wild editing style (David Lowery edited this?) but I just fully did not understand what was going on

  • The Death of Dick Long

    The Death of Dick Long

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    For a movie whose title character dies because he lets a horse f--- him in the ass for pleasure, this movie doesn't get weird enough.