Sort by

alyssa has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Murder on Middle Beach

Murder on Middle Beach

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Peppermint

Peppermint

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The First Time

The First Time

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
One Night Only: The Best of Broadway

One Night Only: The Best of Broadway

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Class

Class

1983
×
Read the review Edit this entry  
10
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tape

Tape

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
School Ties

School Ties

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry