Sort by

Chad has logged 193 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Edit this entry  
30
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rock Milestones: Led Zeppelin's IV

Rock Milestones: Led Zeppelin's IV

2006
×
Edit this entry  
19
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Edit this entry  
17
Moonlight Sonata: Deafness in Three Movements

Moonlight Sonata: Deafness in Three Movements

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
What the Constitution Means to Me

What the Constitution Means to Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Downhill

Downhill

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★★
Edit this entry  
01
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
24
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry