Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fake Fruit Factory

Fake Fruit Factory

1986
×
Edit this entry  
17
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blue

Blue

2018
×
Edit this entry  
11
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Actress

The Actress

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Small Body

Small Body

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The River

The River

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
04
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Fresh

Fresh

2022
×
★★
Edit this entry  
19
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
07
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
Edit this entry