Sort by

𓆸 evie has logged 40 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Connect

Connect

2010
×
Edit this entry  
25
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Swimmer

Swimmer

2012
×
Edit this entry  
17
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★
Edit this entry  
21
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
25
When the Day Breaks

When the Day Breaks

1999
×
Edit this entry  
20
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Malina

Malina

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Cops

Cops

1922
×
Edit this entry  
11
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
06
Graduate First

Graduate First

1978
×
★★★
Edit this entry  
02
Summerland

Summerland

2020
×
★★★
Edit this entry