Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Edit this entry  
30
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Northman

The Northman

2022
×
★★
Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Taxi

Taxi

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Cure

Cure

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Elena

Elena

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry  
08
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Memoria

Memoria

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hey! Teachers!

Hey! Teachers!

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Where Are We Headed?

Where Are We Headed?

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dear Comrades!

Dear Comrades!

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Poor Folk. Kabakovs

Poor Folk. Kabakovs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Silent Souls

Silent Souls

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Why Don't You Just Die!

Why Don't You Just Die!

2018
×
★★
Edit this entry