• Cats

    Cats

    ★★½

    Good Morning America clipped out my very professional Collider Live review: "I felt like a parasite was eating my brain."

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    Star Wars: The Nostalgia of Skywalker. Really bad screenplay. Beautiful looking, though. I didn't care about most of the characters, but Babu Frik is the best part of the sequel trilogy.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★

    I really liked the new LITTLE WOMEN but I feel like the title is misleading and they should have called it CAPTIVATING WOMEN AND COMPLEX CHARACTERS YOU ROOT FOR WHO ARE REGULAR SIZED

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    Joker is a comic book horror movie about how societies, especially broken ones, can fail the poor, working class & mentally ill and how these failures can help create monsters. It forces us to watch a broken man become irredeemable. No wonder it made people uncomfortable. I loved it.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    This movie was not overhyped! The universal themes about classism and coexistence, the cast, the cinematography, the score. It's funny, it's tragic, it's stressful af. It's a perfect movie. Also, Bong Joon-ho was at my screening. How did everyone not run up to group hug him?

  • First Love

    First Love

    ★★★★½

    My favorite rom-com of the year. Hilarious and violent. Perfect for True Romance fans.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★★

    This beautiful movie should be required viewing by every human alive no matter how young or old.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★

    Samara Weaving is my new favorite Disney princess.

  • Tigers Are Not Afraid

    Tigers Are Not Afraid

    ★★★★★

    Tigers Are Not Afraid completely gutted me. What a brutal, beautiful, urgently relevant film. ¡PELICULÓN!

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    MIDSOMMAR is my favorite 2019 summer film. You should all see it with your exes 🌞💀🌻

  • Us

    Us

    ★★★★

    ✂️

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★½

    The kids are great and Zendaya is my favorite MJ. Other than that, I'd rather rewatch Homecoming.