Sort by

Larry has logged 82 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Time for Dying

A Time for Dying

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★★½
Edit this entry  
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Philo Vance's Gamble

Philo Vance's Gamble

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kennel Murder Case

The Kennel Murder Case

1933
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Never Fear

Never Fear

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Private Information

Private Information

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dangerous Money

Dangerous Money

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Charlie Chan in the Secret Service

Charlie Chan in the Secret Service

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Golden Eye

The Golden Eye

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chinatown After Dark

Chinatown After Dark

1931
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Philo Vance Returns

Philo Vance Returns

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blonde for a Day

Blonde for a Day

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
My Gun Is Quick

My Gun Is Quick

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kansas Raiders

Kansas Raiders

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stuber

Stuber

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Voodoo Man

Voodoo Man

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scared to Death

Scared to Death

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mad Monster

The Mad Monster

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Indestructible Man

Indestructible Man

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
I Bury the Living

I Bury the Living

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devil's Messenger

The Devil's Messenger

1961
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Invincible Superguy

The Invincible Superguy

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Clones of Bruce Lee

The Clones of Bruce Lee

1981
×
★★
Read prior review Edit this entry  
20
Bruce Lee: The Man, The Myth

Bruce Lee: The Man, The Myth

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Chef

Chef

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Breakheart Pass

Breakheart Pass

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Lady of Burlesque

Lady of Burlesque

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marvel Rising: Heart of Iron

Marvel Rising: Heart of Iron

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Marvel Rising: Chasing Ghosts

Marvel Rising: Chasing Ghosts

2019
×
★★½
Edit this entry