RSS feed for Phil
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Life

Life

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
13
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Bolt

Bolt

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Up

Up

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Planes: Fire & Rescue

Planes: Fire & Rescue

2014
×
★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Single Santa Seeks Mrs. Claus

Single Santa Seeks Mrs. Claus

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Commando

Commando

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Gift Wrapped Christmas

A Gift Wrapped Christmas

2015
×
★★
Edit this entry  
02
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Tron

Tron

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
One Day in September

One Day in September

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Endless Love

Endless Love

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman

Batman

1966
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry