• Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★½

  • Minari

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Uncut Gems

  • Waves

  • Marriage Story

  • Midsommar

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • The Haunting of Hill House

    ★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

  • Wildlife

  • Good Time

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

  • Logan

  • John Wick: Chapter 2

  • Get Out

    ★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • A Cure for Wellness

    ★½

  • Free Fire

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Thunder Road

  • Swiss Army Man

  • The Lobster

  • Green Room

    ★★★★

  • Victoria

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★★

  • Ex Machina

  • Mommy

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Coherence

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★½

  • The Spectacular Now

  • Drive

  • Trash Humpers

  • Enter the Void

  • Antichrist

  • Adventureland

    ★★★★½

  • Synecdoche, New York

  • Kung Fu Panda

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Chop Shop

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Me and You and Everyone We Know

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Happiness

  • Gummo

  • Hard Eight

    ★★★½

  • La Haine

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Blood Simple

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

  • House

  • Céline and Julie Go Boating

  • Solaris

  • 2001: A Space Odyssey

  • Daisies

  • The Haunting

  • The Hustler

    ★★★★★

  • Shadows

    ★★★★★