RSS feed for evlkeith

evlkeith has logged 67 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★½
Edit this entry  
30
The Tuxedo

The Tuxedo

2002
×
★★½
Edit this entry  
30
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★
Edit this entry  
18
Raise the Titanic

Raise the Titanic

1980
×
★★
Edit this entry  
14
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★½
Edit this entry  
11
I See a Dark Stranger

I See a Dark Stranger

1946
×
★½
Edit this entry  
05
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★½
Edit this entry  
24
Taken 2

Taken 2

2012
×
★½
Edit this entry  
13
What If

What If

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★½
Edit this entry  
04
Mako: The Jaws of Death

Mako: The Jaws of Death

1976
×
Edit this entry  
03
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
½
Edit this entry  
03
The Purple Plain

The Purple Plain

1954
×
★½
Edit this entry  
03
Horror of the Blood Monsters

Horror of the Blood Monsters

1970
×
½
Edit this entry  
03
Fear in the Night

Fear in the Night

1947
×
★½
Edit this entry  
03
Beginning of the End

Beginning of the End

1957
×
Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★½
Edit this entry  
16
The Third Secret

The Third Secret

1964
×
★½
Edit this entry  
16
Blood Ties

Blood Ties

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Your Vice is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★½
Edit this entry  
11
Taken

Taken

2008
×
★★
Edit this entry  
11
Squirm

Squirm

1976
×
★★
Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★½
Edit this entry  
13
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★½
Edit this entry  
07
Yellow Sky

Yellow Sky

1948
×
★½
Edit this entry  
21
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★½
Edit this entry  
06
The Shadow of the Cat

The Shadow of the Cat

1961
×
★★
Edit this entry  
06
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★
Edit this entry  
27
Cohen and Tate

Cohen and Tate

1988
×
★½
Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Edit this entry  
20
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★½
Edit this entry  
15
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★½
Edit this entry  
13
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★½
Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Edit this entry  
22
The Case of Hana & Alice

The Case of Hana & Alice

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★½
Edit this entry  
15
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
The Scarlet and the Black

The Scarlet and the Black

1983
×
★★½
Edit this entry  
01
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★½
Edit this entry  
22
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
Edit this entry  
07
Logan

Logan

2017
×
★½
Edit this entry  
03
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★½
Edit this entry  
30
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★
Edit this entry  
24
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
½
Edit this entry  
17
Sisters

Sisters

1972
×
★½
Edit this entry