Evolution Of Horror has logged 72 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Guinea Pig: Devil's Experiment

Guinea Pig: Devil's Experiment

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Swerve

The Swerve

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dark Stories

Dark Stories

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
AV: The Hunt

AV: The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blinders

Blinders

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Enhanced

Enhanced

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Aquaslash

Aquaslash

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
A Ghost Waits

A Ghost Waits

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Two Heads Creek

Two Heads Creek

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Skull

Skull

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dark Place

Dark Place

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blind

Blind

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Horror Crowd

The Horror Crowd

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Playhouse

Playhouse

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Columnist

The Columnist

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Triggered

Triggered

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Am Lisa

I Am Lisa

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
There's No Such Thing as Vampires

There's No Such Thing as Vampires

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry