RSS feed for Evolution Of Horror
  • The Clovehitch Killer

    The Clovehitch Killer

    ★½

    How can a sleazy bondage serial killer film be THIS dull?!

  • Fanny Lye Deliver'd

    Fanny Lye Deliver'd

    ★★★★

    Thought this was gonna be a quaint British costume drama....ITS BASICALLY WITCHFINDER GENERAL.

  • Wounds

    Wounds

    ★★★½

    Would make a great ‘break-up’ double bill with Midsommar.

  • Color Out of Space

    Color Out of Space

    ★★★★

    Bonkers and at times a bit too Nic Cage-y, but a beautiful and ambitious Lovecraft adaptation that swings for the fences.

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★★

    Well...fuck.

  • Joker

    Joker

    ★★★½

    Super compelling and by far the least dull Batman movie I’ve ever sat through

  • Synchronic

    Synchronic

    ★★★★

    That’s 4 for 4. Benson and Moorhead continue to baffle and dazzle me.

  • The Witches

    The Witches

    ★★★★

    Another Hammer gem! Felt like a more family friendly version of Blood On Satan’s Claw

  • The Lodge

    The Lodge

    ★★★★

    Scary, upsetting and at times oppressive to the point of almost unwatchable. This is 100% my kind of horror.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★½

    YIKES. 
    #LFF2019 Cult movie #7

  • To the Devil a Daughter

    To the Devil a Daughter

    ★★

    What on Earth was that?

  • Night of the Eagle

    Night of the Eagle

    ★★★★

    A really great, tense, Lewton-esque mystery film. Has some really interesting things to say about gender. Also includes a really fucking scary giant eagle. SO MUCH FUN.